Kamu Yararı Kararı Bekleniyor

Gündem 21.08.2023 - 18:56 5031+ kez okundu.
 

Kamu Yararı Kararı Bekleniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa'da defin yeri kalmadığı yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Cennet Bahçesi mezarlık alanı başta olmak üzere ilçenin farklı noktalarında bulunan mezarlık alanlarında defin işlemlerinin devam ettiği belirtilirken yeni mezar alanı için de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na “kamu yararı kararı” alınması için başvuru yapıldığı belirtildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa ilçesindeki mezarlık alanı ihtiyacına yönelik basına yansıyan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı. Pandemi ve nüfus artışıyla kentin büyüyen mezarlık alanı ihtiyacını karşılamak için yeni mezarlık alanlarının tespit edilip başvuruların yapıldığı iki yıldır Kemalpaşa ilçesinde de benzer süreçlerin yaşandığı vurgulandı.   Şuan defin sorunu yok   İlçede şuan defin yeri sorunu olmadığının belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Cennet Bahçesi mezarlık alanı başta olmak üzere Kemalpaşa ilçesinin farklı noktalarında bulunan mezarlık alanlarında defin işlemlerine devam edilmektedir. Yurttaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için gelecek yıllarda oluşacak ihtiyaç göz önüne alınarak ek mezarlık alanlarının planlama çalışmaları başlatılmıştır. Defin alanı azaldığı tespit edilen Cennet Bahçesi Mezarlığı’nın genişletilmesi için 05.10.2021 tarihinde kurum-kuruluşlara görüş sorulmuştur. Ancak Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü'nün kurum görüşünde söz konusu alanın Nif Çayı taşkın sahası sınırları içerisinde kaldığı belirtilerek alanın mezarlık olarak belirlenmesinin uygun olamadığı bildirilmiştir. Bunun üzerine bu alanda çalışmalar sonlandırılmıştır. Mezarlığın doğusunda bulunan 14 bin metrekarelik 162 ada 5 ve 62 parsellerin mezarlık alanına dahil  edilebilmesi için 01.03.2022 tarihinde tekrar kurum-kuruluşlara görüş sorulmuştur. 21.12.2022 tarihinde  İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gelen görüş üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na alan ile ilgili “Kamu Yararı Kararı” aldırmak için müracaat edilmiştir. 6 Ağustos 2023 tarihinde Bakanlığa yazı yazan İzmir Büyükşehir Belediyesi, talep yazısında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü dışında ilgili tüm kurum kuruluş görüşlerinin uygun olduğunu, yapılan saha analizlerinde bölgeye hizmet edecek alternatif alan bulunamadığı ve ilçenin mezarlık alanına ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'Bakan Onaylı Kamu Yararı' kararı çıkmasının ardından yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli yeni gömü alanını ilçeye kazandıracaktır.”
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa'da defin yeri kalmadığı yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Cennet Bahçesi mezarlık alanı başta olmak üzere ilçenin farklı noktalarında bulunan mezarlık alanlarında defin işlemlerinin devam ettiği belirtilirken yeni mezar alanı için de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na “kamu yararı kararı” alınması için başvuru yapıldığı belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa ilçesindeki mezarlık alanı ihtiyacına yönelik basına yansıyan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı. Pandemi ve nüfus artışıyla kentin büyüyen mezarlık alanı ihtiyacını karşılamak için yeni mezarlık alanlarının tespit edilip başvuruların yapıldığı iki yıldır Kemalpaşa ilçesinde de benzer süreçlerin yaşandığı vurgulandı.

 

Şuan defin sorunu yok

 

İlçede şuan defin yeri sorunu olmadığının belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Cennet Bahçesi mezarlık alanı başta olmak üzere Kemalpaşa ilçesinin farklı noktalarında bulunan mezarlık alanlarında defin işlemlerine devam edilmektedir. Yurttaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için gelecek yıllarda oluşacak ihtiyaç göz önüne alınarak ek mezarlık alanlarının planlama çalışmaları başlatılmıştır. Defin alanı azaldığı tespit edilen Cennet Bahçesi Mezarlığı’nın genişletilmesi için 05.10.2021 tarihinde kurum-kuruluşlara görüş sorulmuştur. Ancak Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü'nün kurum görüşünde söz konusu alanın Nif Çayı taşkın sahası sınırları içerisinde kaldığı belirtilerek alanın mezarlık olarak belirlenmesinin uygun olamadığı bildirilmiştir. Bunun üzerine bu alanda çalışmalar sonlandırılmıştır. Mezarlığın doğusunda bulunan 14 bin metrekarelik 162 ada 5 ve 62 parsellerin mezarlık alanına dahil  edilebilmesi için 01.03.2022 tarihinde tekrar kurum-kuruluşlara görüş sorulmuştur. 21.12.2022 tarihinde  İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gelen görüş üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na alan ile ilgili “Kamu Yararı Kararı” aldırmak için müracaat edilmiştir. 6 Ağustos 2023 tarihinde Bakanlığa yazı yazan İzmir Büyükşehir Belediyesi, talep yazısında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü dışında ilgili tüm kurum kuruluş görüşlerinin uygun olduğunu, yapılan saha analizlerinde bölgeye hizmet edecek alternatif alan bulunamadığı ve ilçenin mezarlık alanına ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'Bakan Onaylı Kamu Yararı' kararı çıkmasının ardından yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli yeni gömü alanını ilçeye kazandıracaktır.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gundemkemalpasa.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.