Yazı Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 14:49
 
Keşfedilmeyi Bekleyen Kemalpaşa
Mahmut Çarpıcı
Sosyal Bilgiler Öğretmeni
 
 

Yaşadığımız yere yabancı olmak, içinde bulunduğumuz güzelliklerden bizi mahrum eder. Özellikle Kemalpaşa gibi bir doğa harikasında yaşıyorsanız, kaçırdığınız güzellikler çok fazladır. Gördüğüm kadarıyla Kemalpaşa'nın güzelliklerini en çok İzmir'den gelen dağcılık kulüpleri, kendi halinde gezmeye gelenler değerlendiriyor. Genci, yaşlısı hafta sonları yürüyüş etkinlikleri yapıyor. Hava almak, güzel zaman geçirmek için araba ile bir yere gidip orada saatlerce oturmak bence zamanı değerlendirmek değil, tam anlamıyla zamanı öldürmektir.

 

***

Zamanı öldürmemek, termosunuzu, çayınızı ve kahvenizi alıp çantanızı sırtınıza geçirmek sizin elinizde. En basitinden başlayalım. Kemalpaşa merkezinde 2 Nolu Sağlık Ocağı üzerindeki Türkmen Mezarlığından başlayan yol Kımız Çiftliğine götürüyor. Yolun bu aşaması asfalt olsa da yürümek için güzel. Korkmayın 1 saatten daha kısa sürüyor. Çiftliğe varınca çay molasıyla kısa bir dinlenme güzel gider. Ben kımız içip canlanmayı tercih ediyorum. Kımız Çiftliği, 1945-1950'li yıllarda Çin işgali ve zulmünden dolayı Doğu Türkistan'dan göç edip yollarda bin bir zorluk çekerken Türkiye'nin davetiyle gelen Kazaklar tarafından kurulmuş bir yerdir. Kazaklar, Türklerin Kıpçak grubuna mensup bir boyudur. Biz Anadolu Türkleri Oğuz grubundanız. Bu çiftlikte Türkistan yemekleri yiyebilir, mayalanmış at sütü olan kımızı içebilir, çocuklarınızı ata bindirip fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca hafta sonları açık olan otağda yere oturarak Kazak kültürü, göçebe Türk kültürü hakkında bilgiler dinleyebilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

 

***

Çiftlikten yürüyerek 2 yere gitme şansımız bulunuyor. Bunlardan biri Kemalpaşa Göleti, diğeri Nazarköy. Çiftlikten anayola inince zaten gölet karşınızda oluyor. Ben sizlere biraz Nazarköy'den bahsetmek istiyorum. Çiftlikte işimiz bitince yola kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yolumuz artık toprak olduğu için ayağa daha iyi geliyor. Kısa bir yürüyüşten sonra yol ikiye ayrılıyor. Sağdaki yoldan devam edip aşağı doğru iniyoruz. Ağaçların arasında kuş seslerini dinleyerek yürümek terapi gibi geliyor. Yürürken etraf bir doğa tablosu gibi görünüyor. Araba ile gezenler bunun farkına ne yazık ki varamaz. Çok değil, acele etmeden keyifli bir yürüyüşle 10-15 dakikada Nazarköy'e varıyorsunuz. Nazarköy'ün herkesin bilmediği güzel bir kanyonu var. Dağdaki kar suları İlkbahar'da kanyona dökülmeye başlıyor. Kanyona giden yol hafif rampalı bir yol ama düzgün olduğu için sizlere sorun olmayacak. Ayaklarınızın açılması için bu bir fırsat. Kanyona dağdan gelen suyun şırıltısını dinleyerek gideceksiniz. Piknik yapmak isteyenler için de bazı yerlerde güzel düzlükler bulunuyor. Doğada yürüyüş yapmanın tadına varanlar bunu kolay  bırakamıyor. Yapmanız gereken kendinize yürüyüş arkadaşları bulmak. Bir sonraki yazımda farklı yerlerden bahsedeceğim.

 

Sağlıcakla kalın..

 
Etiketler: Keşfedilmeyi, Bekleyen, Kemalpaşa,
Yorumlar
Haber Yazılımı