Yazı Detayı
07 Mart 2020 - Cumartesi 17:50 Bu yazı 184 kez okundu
 
KADIN'a Dair Satırlar
Işık Şen Bilgi
Kemalpaşa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı
 
 

     Dünya tarihi ile yaşıttır kadın olmanın hikayesi; yeri gelir tarihe yön verecek kahramanlar doğurur, yeri gelir kendisi tarih yazar ama asla tarih yazmaz kadını. Çünkü kadın, toplumun klasik tabuları içinde sıkışmış; kocasına hizmet etmekle, çocuk doğurmakla ve çocuklara bakmakla yükümlü bir canlıdır sadece. Oysa ki tüm bunların dışında bambaşka hayatı vardır kadının, söylenenlere kulak asmadan çocuk da yapar kariyer de, kalkar Karadeniz’de Amazon olur, Mısır’da Cleopatra, İngiltere’de Elizabeth, gelir Türkiye’ye Zübeyde Hanım, Kara Fatma, Nene Hatun olur, elinin değdiği yere can verir kadın.

 

     Türkiye’de her türlü sapkınlığın, bel altı küfürlerin odak noktası olmak demektir kadın olmak. Münevver gibi kesilip bavula konmak, Özgecan gibi tecavüze uğrayıp öldürülmek ve bazen ismini dahi duyamadığımız nice kadınlar gibi sokak ortasında dövülüp karanlık sokaklarda tecavüze, tacize uğramak demektir.

 

     Kadın konusunda her zaman suskun kalmıştır toplum, derdini dinlemeyi yük saymış, kadın hakkında konuşmayı ayıp bilmiş ama eleştirmekten asla kaçınmamıştır, ulaşamadığına çamur atmış ulaştığını ise basit görmüştür. Sözün özü kadın olmayı her zaman zorlaştırmıştır, ben de bugün bir kadın olarak bu yazımı kaleme alırken başımdan geçen zorlukları ve engelleri hatıramda canlandırıp tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum daha özgür ve kadınlara değer veren bir dünyanın umudu ile günümüz kutlu olsun.

 
Etiketler: KADIN'a, Dair, Satırlar,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı