Yazı Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 01:26 Bu yazı 508 kez okundu
 
Bugün bayram, erken kalkın çocuklar.
Işık Şen Bilgi
Kemalpaşa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı
 
 

Bugün bayram erken kalkın çocuklar….

 

Yazıma Barış Manço’nun şarkısı ile başladım çünkü biz her bayram onun şarkısını söyleyerek uyanırdık.  Erkenden kalkıp yeni elbiselerimizi giyip büyüklerin ellerinden öperek kahvaltı  sofrasına  otururduk.  Nerede eski bayramlar demeyeceğim çünkü büyüklerine saygısı  olan en azından yılda iki kez de olsa büyüklerinin yanında kutlayan herkes için eski bayramlar diye bir kavram yoktur.

 

Nerede eski bayramlar diyenler arife gününde hatta birkaç gün öncesinden tatil rezervasyonu yaptırıp hayatı tatil modunda  örf adet ve geleneklerinden uzak yaşayanlar için geçerlidir. Ancak bu defa öyle olmadı, dünya bize ders verircesine bir virüs gönderdi. Bayram namazımızı kılamıyor mezarlığa ziyarete gidemiyor ve en önemlisi hayatta olan sevdiklerimize sarılamıyoruz. Hatta şeker bayramı olmasına rağmen şeker almadık çünkü sabah erkenden elimizi öpmeye gelecek çocuklar yok bu bayram. Zaten virüs yüzünden o kadar çok kayıp verdik ki kaç çocuk annesiz babasız kaldı, kaç anne baba evladını yitirdi nasıl bayram olur ki acımız büyükken. Aslında şimdi anlıyoruz  şehit  çocuğunun burukluğunu,  göçük altında babasını kaybeden madenci  çocuğunun gözyaşlarını , bayram  sabahı ellerini öpmek  yerine soğuk mezar taşına sarılarak anlatıyorlar sevinçlerini  üzüntülerini.

 

Bizler bu acılara kayıtsız kalırken bu bayram sevdiklerini virüs yüzünden kaybedenler  son kez sarılamadı yüzünü son kez göremedi. Hayatta kalanlardan  nüfusumuzun neredeyse yüzde ellisi  işsiz evine ekmek götüremiyor çocuğuna bir bayram çikolatası bile alamıyor, diğer bir yarısı ise üç gün evden çıkamayacağı için stok yapıyor yani bir tarafımız çiçek açıyor bir yanımız yaprak döküyor.

 

Tüm dünya Müslümanları olarak belki de hayatlarımızda ilk ve son kez böyle bir bayram yaşayacağız bayram namazına gitmeyi bırakın kapılarımızın önüne bile çıkamayacağız yıllar boyu süre gelen bayram coşkusunu yaşayamayacağız ama yine ‘yarın bayram erken kalkın çocuklar’ kalkın ki en azından hayatta olan hane halkınızla bayramlaşın evden çıkamıyor dahi olsanız sevdiklerinizi arayın hatta imkânı olanları görüntülü arayın yüz yüze olmasa bile teknoloji sayesinde o gözlerinizde ki bayram sevincini görsünler,  sesinizde ki coşkuyu duysunlar.  Bu bayram maalesef böyle geçecek bir sonra ki bayramda umarım her şeyi atlatmış normale dönmüş oluruz. Sakın ola ki tatil planı yapmayın koşun sevdiklerinize bayramı bayram tadında yaşayın çocuklarınıza aktarın.

 

Sağlıcakla kalın, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpüyorum. İyi bayramlar!

 
Etiketler: Bugün, bayram,, erken, kalkın, çocuklar.,
Yorumlar
Haber Yazılımı