Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 20:28 Bu haber 244 kez okundu
 
TARIM TEMSİLCİLERİ İZMİRʹDE BULUŞTU
İZMİR Haberi
TARIM TEMSİLCİLERİ İZMİRʹDE BULUŞTU

Türkiye’nin en büyük tarım fuarı 15. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı bugün kapılarını açtı.Tarım sektörünün en büyük buluşması Fuar İzmirʹde bugün başladı. Uluslararası alım heyetleriyle Türkiye’den üreticileri bir araya getiren 15. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 9 Şubat 2020, Pazar akşamına kadar sürecek. 75 ülkeden katılımcıların 954 stantla yerini aldığı fuarı 360 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarın açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiyeʹden ve dünyadan binlerce katılımcının yer aldığı Agroexpo Fuarıʹnın Türkiye’deki tarım sektörünün gelişimine, bu alandaki uluslararası ortaklıklara ve ülkenin ekonomisine katkı sunacağını dile getirdi.

 

Yerel üreticinin ve yerel üretimin önemine vurgu yapan Tunç Soyer şöyle devam etti: “İzmir Büyükşehir Belediyesi doğayı iyi okuyarak özüne dönen, üreticiyi toprakla buluşturan ve üretileni, herkesle adil bir biçimde paylaşan kapsamlı bir tarım stratejisi geliştirdi. Temel hedefimiz üreticinin doğayla uyum içinde üretmesini; herkesin sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimini mümkün kılmak ve refahı artırarak yerelden kalkınmayı sağlamak. Pagos ve Kültürparkʹta açtığımız üretici pazarları üreticilerimize sağladığımız alım garantili destekliyor. Karakılçık gibi atalık tohumları yeniden ovalarımızla buluşturuyoruz. Tüm çalışmalarımız bu bereketli toprakları yeniden hâkim kılmak için.”Tarımı güçlü olan ülke kazanacakFuarın açılışında bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise küresel ölçekte tarım ve hayvancılık sektörünün öneminin arttığını belirterek, ˮDünyayı doyuran ülke dünyanın lider ülkesi olacaktır. Uluslararası tarım sektörünü İzmirʹde buluşturan ve ülkeler arası ticareti arttıracak Agroexpo bu anlamda çok önemliˮ diye konuştu. İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise örnek bir fuarın İzmirʹde düzenlenmesinden gurur duyduklarını belirtti.

 

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, törene katılan konuklarla birlikte stantları gezdi. Tunç Soyer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesiʹnin Kadifekaleʹde açtığı Pagos Üretici Pazarıʹnın bir benzerinin kurulduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi standını da ziyaret ederek üreticilerle sohbet etti.Açılış törenine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Özbekistan Tarım Bakan Yardımcısı Nasriddin Najimov, Sırbistan Tarım Bakan Yardımcısı Daria Janjic Nisaviç, İzmir Köy-Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, tarım sektörünün temsilcileri ve üreticiler katıldı.

 

Yenilikçi teknolojiler bu fuarda

 

Orion Fuarcılık’ın ev sahipliğinde düzenlenen 15. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarıʹnda yaklaşık 2 bin iş insanı arasında gerçekleştirilecek ikili görüşmelerle 700 milyon dolarlık bir iş hacminin sağlanması bekleniyor. Fuarda, tarım makineleri, sera ve ekipmanları, tohum, fide, fidan, gübre, ilaç sanayi, sulama, plastik, ambalaj, tarımsal enerji, hayvancılık, hayvancılık ekipmanları, arıcılık sektörü ve veterinerlik hizmetleri gibi alanlarda faaliyet gösteren kuruluşlar yer alıyor.

Kaynak: (Bülten) - İzmir Büyükşehir Belediyesi Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: TARIM, TEMSİLCİLERİ, İZMİRʹDE, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı