Yazı Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 14:24
 
Yaşasın Cumhuriyet
Erhan Gönülbağı
Emekli Jandarma Binbaşı
 
 

Son günlerde üzülerek takip ettiğimiz, bazı hadiseler yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e  ve manevi hatıralarına yapılan saldırılar. Demek ki biz; bu yüce millete malesef Atatürk'ü yeterince anlatamamışız. Bütün dünyanın hayranlık duyduğu fikirlerinden, bağımsızlık ve özgürlük hamlelerinden bugün bile feyz aldığı, tanıdıkça yeniden hayran olduğunu görüyoruz. 


1920'li yılların şartlarında yaşayarak bu günleri görebilmek herkesin harcı olmasa gerek. Koskocaman bir imparatorluğun yok olma noktasından yani küllerinden Türkiye Cumhuriyeti’ni çıkartması 20. yüzyılın dahilerinden başka birisinin yapabileceği bir iş değildir. Tüm dünyayı karşına alacaksın, aynı anda beş cephede birden savaşacaksın, ekonomik olarak bitik bir durumdan galip geleceksin, dünyanın çağına göre en modern ordularını dize getireceksin, bu uğurda savaş meydanlarında ölümle burun buruna geleceksin, yaralanacaksın, gazi olacaksın, sonrasında bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atacaksın, kolay değil elbette bunları yapabilmek. Bunun için; üstün bir zekaya, varlığından onur duyacağınız bir millete ve sana gönülden inanan nitelikli bir ekip arkadaşlara sahip olmalısın.

 

 

İşte tüm bu şartlara haiz Mustafa Kemal Atatürk sonsuza dek yaşayacak olan Cumhuriyet rejmini Büyük Türk Milleti’ne armağan etmiştir. 29 Ekim 1923 tarihi bizim için çok önemlidir. Bu gün biz Cumhuriyeti ilan ettik. Milletimizin layık olduğu,  bu yönetim sistemi; kulluktan, herkesin eşit haklara sahip birey olmaya geçmesi demektir. Malesef o gün olduğu gibi, bu günde bunu kabullenemeyen, hazmedemeyen bir gurubun olduğu da doğrudur. 

 

İşte bugünkü yazımızın esas konusu da halen 1920'lerde kalmış bu zihniyetin, yaptıklarıdır. Kendilerince zorlama yaparak uydurma tarih icat edenler, Cumhuriyet nimetlerinden sonuna kadar faydalanarak yapmaları da ibret vericidir. İnsanlık tarihi kadar eski mazisi olan Türk Milleti, ne bugün; ne de gelecekte hakkettiği kazanımlardan geri adım atmayacaktır. Genç nesiller, “Vatan’ına Ata’sına ve Cumhuriyet’e” sahip çıkacak, bir grup azınlığın yaptıkları beyhude kalacaktır. Amacımız ve hedefimiz yarınlarımız daha güzel olsun diye çalışmak, çalışmak daha fazla çalışmaktır. Sağlıcakla kalın..

 
Etiketler: Yaşasın, Cumhuriyet,
Yorumlar
Haber Yazılımı