Yazı Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 23:33
 
Babalar Günü
Işık Şen Bilgi
Kemalpaşa Kültür ve Sanat Derneği Başkanı
 
 

Öncelikle Babalar Günü'nün nasıl ortaya çıktığına bir göz atalım. Babalar günü fikri 1909’da Washington’da yaşayan ve Anneler Günü’nden ilham alan Sonoro Smat Dodd tarafından ortaya atıldı.

 

Sonoro Dodd’un babası William Smart bir Amerikan İç Savaşı gazisi idi. Eşi, altıncı çocuklarını doğururken vefat etmişti. William Smart hem yeni doğmuş bebeğini  hem de diğer beş çocuğunu kendi başına Washington’un doğusundaki çiftlikte yetiştirdi. Sonora  büyüdüğü zaman babasının ne kadar büyük bir fedakarlık yaptığını fark edip babası için özel bir gün düzenlemek istedi. Babası Haziran’da doğduğu için ilk Babalar Günü’nün Washington Spokane’de 19 Haziran 1910’da kutladı.

 

1924’te Başkan Calvin Coolidge  “Babalar Gününü”  desteklediğini açıkladı. 1966’da ise Başkan Lyndon Johnsonn,  Haziran ayının üçüncü pazarını resmen  Babalar Günü olarak ilan etmiştir. Baba dediğimizde  doğumumuzu heyecanla bekleyen, dünyaya gelişimizle birlikte büyük sorumluluklar yüklenen ve bu durumdan hiçbir zaman şikayet etmeyen;  aksine bütün çabalarını severek yerine getiren bizim için yaptığı tüm fedakarlıklarda tek istekleri bizim mutluluğumuz, bir tek gülüşümüz, onların zaferleriydi hiç kuşkusuz. 

 

Devrilmeyen çınar ağacıydı üzüldüğümüz korktuğumuz zaman güçlü kollarını açıp ben burdayım seni korurum diyen Babalarımızdı. Kızların ilk aşkıydı büyünce babası gibi biriyle evleneceklerini söyler, erkeklerin örnek aldıkları büyüyünce baba olacakları  idolleriydi. Adam gibi Adamdı Babalar!

 

Peki günümüze gelince baba denecek adamlar neden böyle yok oldu? Değişen ne oldu? Tacizci Babalar çıktı. Kızlar babalarına sarılmaya korkar oldu. Baba sevgisi saygısı olmayan evlatlar yetişti ve büyüklere karşı da saygısız bir nesil büyüdü. Sevgisiz ortamda büyüyen çocuklarımız sevdiği kadına şiddet uygular oldu, sevginin yerini nefret aldı. 

 

Bütün babalara sesleniyorum biz  eski  babalarımızı çok özledik, bizim babalarımız vardı soğukta, üstümüzü örten gece sessizce bizi izleyen sevgisini belli etmeye korkan hasta olunca  başımızda sabaha kadar beklerken uyuyup kalan. Hanımı yorulmasın diye sofrayı kurmaya yardım eden canı bir şey istese nazik bir üslupla dile getiren.  Baba olacağım diye yıllarca bekleyip baba olupta evladını vatana veren ağlamaktan utanan şehit babalarımız, dede olmuş, kocaman evlatlarını halen, küçük çocukları gibi gizli  seven babalar.

 
Tabi bir de Madalyonun ters yüzü var, ömrünün son demlerinde, tek tutunacağı dalı kalmış evlatlarından sevgi saygı göremeyen, itilen, kakılan babalar. Babalar vardır, evlatları tarafından bu dünyaya, sanki kazık çakmış denilen ve bugün babalar günü hep birlikte kendimizi sorgulayıp, belkide bir daha ki yılda yanımızda olamayacak olan babalarımızın yanına çocuklarımızı da alıp giderek elini öpüp, iyisi benim babamsın desek.

 

Hayatta olmayan babalar için de mezarına ziyaret  etsek. Hayata gözlerimizi açtığımız andan beri elimizi hiç bırakmayan, her koşulda en büyük destekçimiz, her derdimizde dermanımız olarak gönlümüzde yerini alan tüm Babalarımızın Babalar Günü kutlu olsun.

 
Etiketler: Babalar, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı