Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 18:29
 
SOSYAL MESAFE KOYMAYIN
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Yararlı ne varsa biz de varız, okumak iyidir, kitap iyidir. Ne gerekiyorsa katkı sunmaya hazırız, dijital dünyanın bize en büyük negatifliği, bilgisayar ve cep telefonlarına gömülmek. Kitap gibi ufku açabilecek, düşünsel mekanizmanızı geliştirebilecek, hayal dünyanızı geliştirebilecek başka bir şey yok” dedi.
İZMİR Haberi
SOSYAL MESAFE KOYMAYIN

Ayvalık Belediyesi’nin yenilenen yüzüyle Amfitiyatro ve Büyük Park’ın açılışını gerçekleştirmesinin ardından bölge sanatseverlerin yanı sıra kitap kurtlarının da yaz akşamlarında buluşma noktası haline geldi. Ayvalık Belediyesi Kültür Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde “Kipat Fuarcılık” ile karşılıklı oturdu ve bir anlaşma yaptı.

 

Anlaşmaya göre; Amfitiyatro giriş alanına tüm yayınevlerinden örneklerin sergilendiği stantlar açıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in, özellikle kültür ve sanat etkinlikleri için hazır hale getirilmesini istediği park alanında kitapseverlerin ilgisini çekecek bir alan oluşturuldu. Stantlara özel bir isim de veren Başkan Ergin, “Kitaplarla aranıza sosyal mesafe koymayın”dedi.

 

Kitap stantlarının oluşturulması için gecesini gündüzüne katan, neredeyse park alanında geceleyen Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Erkan Cılak “Kipat Fuarcılık ile kış döneminde yapılabilecek kitap fuarı hakkında konuşuyorduk. Konuşmanın ardından park alanında dolaşırken, var olan kitaplarınızı en üstteki kültür için ayrılmış stantlarda sergileyebileceklerini söyledim. Onlar da konuya sıcak bakınca, çeşitli yayınevlerinden getirilen kitaplar sergilenmeye başladı. Ve okurlardan büyük bir ilgi oluştu. Müzik, edebiyat ve resim birbirinden ayırmak mümkün değil. Yaşama geçirmek istediğimiz de bu alanın gerçekten her yönden aktif olarak kullanılması. Bu dönemde pandemi nedeniyle kapalı alanları tercih etmemek durumundayız. Ancak en azından açık alanlarda imkanlarımızı arttırmamız gerekiyor” dedi.

 

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Yararlı ne varsa biz de varız, okumak iyidir, kitap iyidir. Ne gerekiyorsa katkı sunmaya hazırız, dijital dünyanın bize en büyük negatifliği, bilgisayar ve cep telefonlarına gömülmek. Kitap gibi ufku açabilecek, düşünsel mekanizmanızı geliştirebilecek, hayal dünyanızı geliştirebilecek başka bir şey yok. O nedenle kitap için sergiler açık, hangi yayınevi isterse buyursun gelsin. Kitap fuarının çocukların okulda olduğu dönemlerde yapılmasının daha verimli olduğunu düşünüyoruz. Esasen bu kültür sanat faaliyetleri, fuarlar ve festivaller yazın Ayvalık’ta kalabalıkta yeterince duyurulamıyor. Çünkü çok kalabalık ve insanların kafasındaki hedef tatil yapmak. Biz bu tür etkinlikleri Eylül, Ekim, ya da Nisan, Mayıs aylarına taşıyarak hem herkese duyurabilmeyi hem de çevre ilçelerden illerden de ziyareti sağlayarak turizmi de geliştirmeyi hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Kaynak: (Yerel) - Haber Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: SOSYAL, MESAFE, KOYMAYIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı