Haber Detayı
15 Haziran 2020 - Pazartesi 19:49
 
ATIK DÖKEN FİRMAYA CEZA
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Uzundere’ye dökülen ve kötü koku yayan hafriyat atıkları ile ilgili inceleme başlattı. Firmaya, Çevre Kanunu kapsamında 265 bin 497 lira ceza uyguladı
İZMİR Haberi
ATIK DÖKEN FİRMAYA CEZA

İzmir'in Karabağlar ilçesinde uzun yıllardar kaçak moloz dökümü yapılan Uzundere Mahalallesi'nde bir hafriyat firması geçtiğimiz günlerde boş bir araziye kötü koku yayan atık döktü. Çevre sakinlerinin ihbarıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü harekete geçti. Bölgede incelemede bulunan yetkililer, atıklardan numune aldı. Yapılan incelemenin ardından numunelerin kirli toprak, asfalt kırıntısı ve diğer atıkların da yer aldığı karışık nitelikte, hafriyat atığı olduğu belirlendi.

 

ÖNLEM ALINACAK


Bakanlık, söz konusu firmaya Çevre Kanunu gereğince 265 bin 497 lira cezai işlem uyguladı. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü, döküm gerçekleştirilen alana giriş ve çıkışların kontrol altına alınması ve atıkların kaldırılması ile ilgili Karabağlar Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na da yazı gönderdi. Bakanlık ayrıca, atığı hafriyat firmasına teslim eden firmayı da tespit etmek için çalışma yürütüyor. Belirlendiğinde söz konusu firmaya da aynı cezai işlemin uygulanacağı bildirildi. Çevre sakinleri, konuyla ilgili olarak Uzundere'nin yeni Çernobil olmaması için çağrıda bulunmuştu.

Kaynak: (Yerel) - Haber Editör: Çağrı ALTUNDAĞ
Etiketler: ATIK, DÖKEN, FİRMAYA, CEZA,
Yorumlar
Haber Yazılımı